1920.06.04.
Cartman 2007.06.05. 19:58
Idn kell megemlkeznnk a 87. vforduljrl a I. vilghbort lezr bkedikttumrl, amelyre haznk kpviselit csak alrni hivtk meg.
A trianoni bkeszerzds az I. vilghbort Magyarorszg (mint az Osztrk–Magyar Monarchia egyik utdllama) s az Antant (Nagy-Britannia, Franciaorszg, Olaszorszg) kztt lezr bkeszerzds, amely tbbek kztt meghatrozza Magyarorszg s Ausztria, Romnia, valamint az jonnan ltrejtt Csehszlovkia s a Szerb-Horvt-Szlovn Kirlysg j hatrait. (Ausztria hatrairl emellett a St.Germain-i bkeszerzds is rendelkezik.) A trianoni bkeszerzds az I. vilghbort lezr Prizs krnyki bkeszerzdsek rendszernek rsze.
A szerzds Magyarorszg (Magyar Kirlysg) j hatrainak megllaptsa mellett korltozta a magyar hadsereg ltszmt (35 000 fben), megtiltotta lgier s nehzfegyverek tartst. Tartalmazta az akkor ltrejtt Npszvetsg alapokmnyt is. 1920. jnius 4-n rtk al a Nagy Trianon-kastlyban (egyes - tves - forrsok szerint a Kis Trinanon-kastlyban), a franciaorszgi Versailles-ban. A szerzdst nem rta al a szintn az Antanthoz tartoz USA, amely akkor nem lett a tagja a Npszvetsgnek. Az USA s Magyarorszg ksbb Washingtonban kttt bkt: ez a Npszvetsgre vonatkoz cikkelyek kivtelvel sz szerint megegyezik a trianonival.
A magyar delegcit a trgyalsokon grf Apponyi Albert vezette. Szigor rtelemben vett trgyals nem folyt, az Antant kpviseli fogadtk a magyar kldttsget, s egyszeren kzltk vele a feltteleket. Ezutn tvettk a magyar llspontot tartalmaz dokumentumokat, majd pr nap mlva - lnyegben anlkl, hogy figyelembe vettk volna a magyar rveket - kzltk a dntst. Az j hatrokat elvileg a Woodrow Wilson amerikai elnk ltal megfogalmazott nemzeti elv alapjn jelltk ki. Ettl azonban tbb esetben, stratgiai, gazdasgi, kzlekedsi stb. szempontokra hivatkozva eltrtek. Pldul az sszes az j hatrral prhuzamos t s vast a hatr tloldalra kerlt (fleg katonai okokbl). Pldul az Arad-Nagyvrad-Szatmrnmeti t s vast, a Csallkz (a megmaradt, sszekt utak nlkli sugaras szerkezet mig a magyar kzlekeds egyik gondja). gy kerltek egybefgg magyar lakossg tmbk is a hatr tloldalra (Csallkz a teljes Dl-Felvidkkel, a Partium, Szkelyfld, a Dlvidk szaki rsze), noha legtbbszr ki lehetett volna jellni megfelel hatrt. A magyar trgyalsi stratgia sem volt kompromisszumksz: a teljes integritst clozta, ahelyett, hogy a magyar lakossg hatrmenti terletek megtartsra trekedett volna. Rszben ezrt is hagytk figyelmen kvl. Nem ragaszkodott a wilsoni elveknek megfelel helyi npszavazsok kirshoz sem.
A szerzdst vgl a lnyegben erre kinevezett Simonyi-Semadam Sndor kormnynak kldttei, Drasche-Lzr Alfrd rendkvli kvet s Benrd goston, npjlti miniszter rtk al. A szerzdst az 1921. vi XXXIII. trvnycikkel iktattk be a magyar jogrendszerbe, ez volt az egyetlen magyar trvny, amely fekete keretben jelent meg.
|